Producenci

Zebrane przez nas informacje na temat działania produktów z konopi pochodzą z ogólnodostępnych stron www i badań przeprowadzonych i prowadzonych na świecie. Większość badań nad kannabinoidami jest przeprowadzonych na zwierzętach i jako takie nie mają zastosowania w leczeniu ludzi. Dają jedynie pewną nadzieję i wskazują naukowcom odpowiednie kierunki dalszych badań w leczeniu ludzi. Żadne z tych informacji nie zastąpi fachowej porady lekarskiej.

Blog chmura tagów

Konopie a starzenie się mózgu

0
Konopie a starzenie się mózgu

Kto z nas nie doświadcza tego denerwującego stanu, w którym zapomina się, co się robiło wczoraj, albo co chciało się przed chwilą powiedzieć? Wyobraźcie sobie, że stan ten nasila się, a następnie staje się nieodłącznym elementem każdego kolejnego dnia. Takie figle potrafi płatać nasz mózg na starość. Dziś własne tłumaczenie tekstu, który ukazał się w tym miesiącu na jednym z kanadyjskich portali konopnych, a dotyczy najnowszych badań związanych z demencją mózgu oraz z tym, jak kannabinoidy potrafią sobie z tym radzić. Miłej lektury!  

Nowe niemieckie studia nad tym, w jaki sposób konopie zmniejszają starzenie się mózgu

 Od czasu odkrycia systemu endokannabinoidowego na początku lat dziewięćdziesiątych naukowcy zajmują się rozkładaniem na części pierwsze tej sieci sygnałów i receptorów na całym ciele. Jedno z najnowszych odkryć na temat roli systemu endokannabinoidowego pochodzi z Uniwersytetu Bonn w Niemczech. Nowe badania ujawniają ważne powiązania między starzeniem się, zapaleniem neurologicznym i sygnalizacją kannabinoidową. Zespół naukowców kładzie podwaliny pod przyszłe powiązania między niedawnym badaniem „Sygnalizacja receptora kannabinoidowego 1 na neuronach GABAergicznych hipokampa wpływa na aktywność mikrogleju” a terapeutycznymi dawkami THC. Jest to jedno z rosnącej liczby badań dotyczących konopi  i demencji.

Mikroglejowy? GABAergiczny? Receptor kannabinoidowy 1? Co to wszystko oznacza?

Receptory endokannabinoidowe CB1 i CB2 są skrzynkami pocztowymi wewnętrznej komunikacji chemicznej. Nasze ciała wyczuwają stres i uwalniają informacje o tym, jak radzić sobie z tym stresem poprzez transmisje chemiczne. Te skrzynki pocztowe - receptory - odbierają je. Różne obszary ciała zawierają różne stężenia receptorów kannabinoidowych, przy czym CB1 występuje głównie w rozproszeniu w całym mózgu.

Kannabinoidy z konopi, takie jak THC i CBD, działają w tej sieci komunikacji chemicznej i małych skrzynkach pocztowych, aby wpływać na to, jak nasze ciała reagują na różne czynniki stresogenne. Dla przykładu, paląc THC większość ludzi czuje się zrelaksowana i euforycznie. Dlaczego? Receptor CB1 w naszych mózgach tworzy silne wiązanie z THC, co prowadzi do jego efektów psychoaktywnych.

Przejdźmy teraz od komórek CB1 do drugiego obszaru zainteresowania w tym badaniu, czyli komórek mikrogleju. Do tej pory neuronaukowcy odkryli dziewięć różnych typów komórek mikrogleju. Podczas gdy każdy z nich ma indywidualne cechy, wszystkie wydają się skupione na ochronie mózgu przed uszkodzeniami. Biorąc pod uwagę, że stanowią 10-15 procent wszystkich komórek mózgowych, nie można wystarczająco podkreślić ich znaczenia. Niektóre z ich zadań obejmują oczyszczanie płytki mózgowej, pozbywanie się niewykorzystanych neuronów i powstrzymywanie zakaźnych najeźdźców. Ich podstawową funkcją jest działanie jako obrona immunologiczna mózgu - co oznacza przede wszystkim zarządzanie stanem zapalnym.

Odpowiedź zapalna nie zawsze jest reakcją zdrową. Może szybko wymknąć się spod kontroli i uszkodzić nawet zdrową tkankę mózgową. Naukowcy potwierdzają obecnie, że w naszym mózgu jest drugi gracz kontrolujący nadmiernie pobudliwy system obronny. Endokannabinoidy, zarówno te naturalnie wytwarzane w naszych ciałach, jak i pochodzące z roślin takich jak konopie, hamują nadaktywne reakcje zapalne (…)

 W naszym mózgu trwa nieustanna walka o dominację. Super pobudliwe i stymulujące zapalenie komórki mikrogleju z jednej strony i uspokajająca, zmniejszająca stan zapalny odpowiedź naszych endokannabinoidów ze strony drugiej. Naukowcy już od pewnego czasu wiedzą, że komórki mikrogleju słuchają endokannabinoidów, dlatego w zdrowym ciele stan zapalny jest trzymany w ryzach. To, co zabiło klina w głowie naukowcom - do czasu ostatnich badań - to sposób, w jaki się komunikują. W końcu komórki mikrogleju nie zawierają receptorów kannabinoidowych. Innymi słowy, te dwa aspekty naszego mózgu nie mówią tym samym językiem.

Przełomem była publikacja z 2018 r. we Frontiers in Molecular Neuroscience odkrywająca, w jaki sposób te dwie przeciwstawne siły się komunikują. Naukowcy uważają, że określona grupa neuronów obciążonych CB1 służy jako pośrednicy, zasadniczo jako tłumacz. Te komórki są środkiem GABAergicznym. Neurony zawierają wiele receptorów CB1, dlatego endokannabinoidy mogą zarówno rozmawiać z nimi, jak i kontrolować ich aktywność.

 Według jednego z liderów badania: „Badaliśmy myszy laboratoryjne, u których wyłączono receptor w tych neuronach. Aktywność zapalna komórek mikrogleju była stale zwiększana u tych zwierząt”. Wykorzystując genetycznie zmodyfikowane myszy laboratoryjne, autorzy tego badania odkryli, że receptory CB1 są niezbędne do kontrolowania reakcji zapalnych w mózgu.

Co to oznacza dla potencjału konopi i demencji

Zapalenie jest ściśle związane ze starzeniem się, przynajmniej jako centralny element wielu chorób związanych z wiekiem, takich jak demencja, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, ułomność i inne. Przewlekłe zapalenie sieje spustoszenie w mózgu. Jeśli pozostanie niezbadane, nadal niszczy zdrowe tkanki, nawet po wytępieniu początkowego wyzwalacza. Badania nad starzeniem się koncentrują się obecnie zarówno na zrozumieniu, jak i na kontrolowaniu stanu zapalnego, dlatego badanie z Uniwersytetu w Bonn jest tak ważne. Brakujący element między neurologicznym stanem zapalnym a sygnalizacją endokannabinoidową jest wreszcie na miejscu.

Zespół, który stoi za badaniami Uniwersytetu w Bonn powoli buduje przypadek konopi indyjskich jako środka terapeutycznego w chorobach związanych z wiekiem. W 2017 r. naukowcy ci opublikowali wstępne badanie na zwierzętach dotyczące tego, jak konopie redukują starzenie się myszy. W ich przełomowym badaniu zaserwowano myszom na tyle niskie dawki THC, by nie wywołać tzw. haju. Odkryli oni, że przywrócił funkcje poznawcze u starych myszy.

Dzięki nowym badaniom zespół w Niemczech jest o krok bliżej do urzeczywistnienia planu leczenia konopiami w geriatrii. Oba badania, razem wzięte, przemawiają za większą ilością badań nad używaniem konopi na choroby neurologiczne związane z wiekiem. Po pierwsze, te wczesne badania dowodzą, że THC zmniejsza neurologiczne oznaki starzenia. Po drugie, pokazują, jak wykorzystuje to sygnalizację endokannabinoidową w tym celu. Droga do otrzymania recepty na THC w celu zmniejszenia postępu demencji może być jeszcze bardzo daleka, ale przynajmniej starzenie się stało się o wiele bardziej ekscytujące.

Źródło:

  • Jessica McKeil „They Are Studying How Cannabis Reduces Aging of Brain and More” [w:] rxleaf.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl