Producenci

Zebrane przez nas informacje na temat działania produktów z konopi pochodzą z ogólnodostępnych stron www i badań przeprowadzonych i prowadzonych na świecie. Większość badań nad kannabinoidami jest przeprowadzonych na zwierzętach i jako takie nie mają zastosowania w leczeniu ludzi. Dają jedynie pewną nadzieję i wskazują naukowcom odpowiednie kierunki dalszych badań w leczeniu ludzi. Żadne z tych informacji nie zastąpi fachowej porady lekarskiej.

Blog chmura tagów

Konopie i nadciśnienie

0
Konopie i nadciśnienie

Coraz częściej spotykamy się z przypadkami zachorowań na udary i zawały serca w rodzinach naszych przyjaciół czy wśród naszych najbliższych. Dlatego też naszą uwagę przykuł artykuł na temat roli konopi w regulowaniu wysokiego ciśnienia krwi, które jak wiadomo jest początkiem kłopotów prowadzących do wyżej wymienionych chorób. Przytaczamy Wam ten artykuł w tłumaczeniu własnym z nadzieją, że może natchnie kogoś do szukania pomocy dla mamy, dziadka czy wujka w bardziej alternatywnych metodach leczenia. Miłej lektury. 

Konopie i ich wpływ na wysokie ciśnienie krwi

Biorąc pod uwagę coraz częstsze występowanie nadciśnienia tętniczego w czasie, gdy państwa liberalizują przepisy dotyczące pochodnych konopi indyjskich, ludzie chcą wiedzieć: jakie są skutki działania konopi na ciśnienie krwi? Czy obniżają one ciśnienie krwi? Odpowiedzi w dużej mierze zależą od tego, kogo pytasz lub od tego, które wyniki badań czytasz.

Jedna na trzy osoby dorosłe w USA ma wysokie ciśnienie krwi, stan znany jako nadciśnienie. Pozostawiony bez kontroli, może prowadzić do choroby sercowo-naczyniowej, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem udaru, zawału serca, a nawet niewydolności serca. Szereg czynników, w tym nieodpowiednia dieta, stres, brak aktywności fizycznej, alkohol i palenie tytoniu, zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Niektóre skutki działania konopi indyjskich na ciśnienie krwi, w szczególności te najbardziej dolegliwe, są dobrze zrozumiane i udokumentowane. Jakkolwiek badania naukowe opisujące inne efekty, szczególnie długotrwałe działania niepożądane, jak i te pozytywne, są ograniczone i często obarczone złym modelem badań lub faktem, że wyniki badań na zwierzętach nie zawsze starannie da się przenieść na ludzi.

Ponadto wiele wyników badań jest wysoce uogólnionych, koncentrując się na THC, jednocześnie zaniedbując badania nad wieloma innymi kannabinoidami. Logicznie rzecz biorąc, szczep konopi o wysokim stężeniu psychoaktywnego kannabinoidu THC dałby odmienne wyniki od szczepu bogatego w wysoce nietoksyczny kannabinoid CBD.

Być może najbardziej frustrujące jest jednak to, że opublikowane badania sprawdzające różnice między metodami konsumpcji - takie jak skutki palenia konopi indyjskich w porównaniu ze spożywaniem w formie pokarmów - w zasadzie nie istnieją. Mając na uwadze te ograniczenia, przedstawiamy to, co wiemy.

Krótkoterminowe a długoterminowe efekty konsumpcji konopi indyjskich

Czy konopie podnoszą ciśnienie krwi? Badania sugerują, że wkrótce po spożyciu okazjonalni użytkownicy będą odczuwać łagodny do umiarkowanego, zależny od dawki, wzrost ciśnienia krwi i częstości akcji serca, a następnie umiarkowany efekt hipotensyjny (czyli obniżenie ciśnienia krwi). Początek najsilniejszych efektów, takich jak podwyższone tętno i ciśnienie krwi, występuje w ciągu 10 do 15 minut po spożyciu.

Użytkownicy mogą uzyskać tolerancję na początkowo występujące efekty w okresie od kilku dni do kilku tygodni, a powtarzające się stosowanie wiąże się z obniżeniem częstości akcji serca i ciśnienia krwi bezpośrednio po spożyciu. Anegdotycznie wiele osób zgłasza, że konopie indyjskie pomagają im utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia krwi, co jest wsparte wynikami badań naukowych.

A oto jedna z interesujących "nietrywialnych ciekawostek", którą możesz wykorzystać, aby zaimponować przyjaciołom podczas następnej intelektualnej dyskusji inspirowanej konopiami indyjskimi: postawa podczas konsumpcji może wpływać na ciśnienie krwi. Załóżmy, że siedzisz lub leżysz na kanapie - twoje ciśnienie krwi wzrośnie chwilowo natychmiast po spożyciu. Gdy wstaniesz, ciśnienie krwi spadnie. W rzeczywistości, jeśli wstaniesz nagle, ciśnienie krwi może spaść na tyle znacząco, by wywołać wystarczająco dużo zawrotów głowy, by dać ci poczucie, jakbyś miał zaraz zemdleć (nie martw się, jest mało prawdopodobne, że faktycznie odpłyniesz).

Z drugiej strony, jeśli stoisz podczas wchłaniania konopi, ciśnienie krwi może się zmniejszać, mimo, że początkowo nie wzrastało. Jakkolwiek nie ma zbyt wielu opublikowanych danych weryfikujących ten efekt. […]

Konopie i udar lub zawał serca

Jeśli chodzi o ryzyko poważnych niekorzystnych działań, badanie Coronary Artery Risk Development in Young Adults na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (Ryzyko Rozwoju Tętnic Wieńcowych u Młodych Dorosłych – skrót CARDIA), analizujące dane 3617 dorosłych Amerykanów pochodzenia afrykańskiego i rasy kaukaskiej w ciągu 15 lat wykazało, że nie było długotrwałego związku przyczynowego pomiędzy konsumpcją konopi a ryzykiem ataku serca lub udaru.

Istnieje jednak ograniczona liczba badań na zwierzętach i doniesień na temat przypadków u ludzi, które sugerują związek pomiędzy ostrym zatruciem a zawałem lub atakiem serca. Jednak odkrycia te zostały zakwestionowane w raporcie z 2006 r. opublikowanym w czasopiśmie Forensic Science, Medicine and Pathology Journal: "Pomimo ekstremalnej popularności leku doniesienia o udarze związanym z konopiami indyjskimi i zawale mięśnia sercowego są tak rzadkie, a nadal raportowane".

Co więcej, raporty przypadków u ludzi często nie uwzględniają faktu, że w tych rzadkich sytuacjach ludzie mogli spożywać konopie indyjskie w połączeniu z alkoholem, tytoniem czy innymi używkami jednocześnie lub krótko przed incydentem.

Niemniej jednak, w badaniu Harvard Medical School stwierdzono, że przez godzinę po spożyciu konopi indyjskich (szczególnie w zagrożonych populacjach, np. wśród seniorów), prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca wzrasta pięciokrotnie. Ryzyko powraca do normy w ciągu dwóch godzin. Warto zauważyć, że seks niesie ze sobą porównywalny wzrost ryzyka. Nasuwa się pytanie: czy połączenie konopi indyjskich i seksu zwiększa wykładniczo szanse na zawał serca? Czekamy z niecierpliwością na kolejne badania z Harvardu, które odpowiedziałyby na to pytanie.

Czy istnieje związek między nadciśnieniem i leczeniem konopiami indyjskimi?

Już dawno ustalono, że układ endokannabinoidowy organizmu (którego naturalnie występujące chemikalia zachowują się podobnie do kannabinoidów występujących w konopiach indyjskich) odgrywa ważną rolę w regulowaniu wielu kluczowych funkcji fizjologicznych organizmu, w tym funkcji układu krążenia.

Coraz więcej badań pokazuje, że anandamid - naturalnie występująca w organizmie postać THC - rozluźnia naczynia krwionośne, co sugeruje, że dzięki swobodniejszemu przepływowi krwi anandamid pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Warto zauważyć, że amerykański National Institute on Alcohol Abuse & Alcoholism (Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu) opublikował raport podsumowujący, że "endokannabinoidy tonizują tłumienie kurczliwości serca w nadciśnieniu tętniczym" oraz że "ukierunkowanie na system endokannabinoidowy oferuje nowe strategie terapeutyczne w leczeniu nadciśnienia".

Podsumowanie

Stopień, w jakim układ endokannabinoidowy odgrywa rolę w regulacji ciśnienia krwi, od dawna inspirował naukowców do badania, czy moglibyśmy leczyć nadciśnienie poprzez manipulowanie układem endokannabinoidowym.

Jednak nie jesteśmy jeszcze w tym miejscu. Co godne uwagi, pomimo faktu, że kannabinoidy badano pod kątem ich potencjału jako leków przeciwnadciśnieniowych już od lat 70. XX wieku, żadne leki na bazie kannabinoidów nie zostały oficjalnie zatwierdzone do leczenia nadciśnienia. Co więcej, pomimo stale rosnącej liczby niepotwierdzonych dowodów    i licznych badań sugerujących, że regularne stosowanie konopi indyjskich wydaje się dawać długoterminowy niższy poziom ciśnienia krwi, brakuje nam rygorystycznych badań na ludziach, które pozwoliłyby lekarzom śmiało powiedzieć: "Używaj konopi indyjskich do leczenia Twojego nadciśnienia! ".

Rozwijając wiedzę na temat roli receptorów kannabinoidowych w regulacji układu sercowo-naczyniowego, wkrótce będziemy w stanie z większą pewnością zidentyfikować rolę terapeutyczną kannabinoidów w kontroli ciśnienia krwi.

 

 Źródło:

  • Cannabis and Its Impact on High Blood Pressure” [w:] leafly.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl