Producenci

Zebrane przez nas informacje na temat działania produktów z konopi pochodzą z ogólnodostępnych stron www i badań przeprowadzonych i prowadzonych na świecie. Większość badań nad kannabinoidami jest przeprowadzonych na zwierzętach i jako takie nie mają zastosowania w leczeniu ludzi. Dają jedynie pewną nadzieję i wskazują naukowcom odpowiednie kierunki dalszych badań w leczeniu ludzi. Żadne z tych informacji nie zastąpi fachowej porady lekarskiej.

Blog chmura tagów

Konopie i rak jamy ustnej

0
Konopie i rak jamy ustnej

Wraz z rozprzestrzenianiem się legalnej marihuany medycznej w wielu krajach, w tym w Polsce, jej potencjał medyczny jest coraz bardziej szczegółowo badany. Dziś przybliżymy wyniki obserwacji i badań dotyczących działania marihuany medycznej na raka jamy ustnej.

          Co to jest rak jamy ustnej? To odmiana nowotworu, który może wystąpić w różnych częściach jamy ustnej. Jak do tej pory lekarze leczą go tak samo, jak nowotwory szyi i głowy. Istnieją dwie kategorie w obrębie klasyfikacji tej odmiany nowotworu: rak jamy ustnej, który występuje w takiej części jamy ustnej jak wargi, język, dziąsła i wnętrze policzków, oraz rak ustno-gardłowy – ten typ występuje w jamie ustnej i gardle, w tym w podstawie języka, migdałkach i innych częściach środkowej części gardła.

          Początki badań i stawiania diagnoz w dziedzinie raka jamy ustnej były bardzo niepewne. Gdy dentyści lub lekarze stwierdzili zmiany w jamie ustnej pacjenta, proponowali bolesną biopsję. Pacjentów czekał następnie długi okres oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych, aby sprawdzić, czy zmiana była rakowa czy nie. Lekarze nie mieli odpowiedniego wyposażenia, aby przyjrzeć się zmianom chorobowym na etapie wczesnego rozwoju i zdecydować, czy potrzebują biopsji do dalszej diagnozy. Nie mieli również zbyt wiele wiedzy na temat konkretnych przyczyn raka jamy ustnej. Z wyjątkiem przypadków, gdy alkohol i tytoń są znanymi i stosunkowo oczywistymi czynnikami ryzyka, lekarze nie potrafili stwierdzić, czy rak jamy ustnej był chorobą genetyczną czy wirusową. W związku z tym do czasu faktycznej diagnozy większość nowotworów jamy ustnej była już w zaawansowanym stadium. Leczenie zazwyczaj obejmowało radioterapię, aby zmniejszyć guz, a następnie operację szyi i głowy, aby go usunąć. W niektórych przypadkach operacja powodowała oszpecenie pacjenta.

          Wraz ze wzrostem wykształcenia i świadomości społecznej na temat raka jamy ustnej zauważyliśmy poprawę w zakresie wczesnego wykrywania, jak również leczenia. Przez ostatnie pięćdziesiąt lat udoskonalenia procedur chirurgicznych i radioterapii, obok dodawania chemioterapii do doustnej terapii raka, były korzystne w zwalczaniu rozprzestrzeniania się raka jamy ustnej na inne obszary ciała. Im więcej ulepszeń w narzędziach używanych do wykrywania przedrakowych zmian w jamie ustnej będzie dostępnych, mniej osób umrze z powodu tej choroby.

          Jakie są typowe objawy raka jamy ustnej? Mogą one obejmować: guzki lub guzy, zgrubienia / obrzęki, strupy, szorstkie plamki lub erodowane obszary na dziąsłach, ustach lub innych częściach wnętrza jamy ustnej; niewyjaśnione krwawienie w jamie ustnej; rozwój czerwonych lub białych plam w jamie ustnej; trudności z mówieniem, połykaniem, żuciem lub poruszaniem językiem lub szczęką; niewyjaśnione drętwienie, tkliwość, ból lub utratę czucia w dowolnym obszarze ust, twarzy lub szyi; trwałe owrzodzenia na szyi, ustach lub twarzy, które łatwo krwawią i nie goją się w ciągu kilku tygodni; ból ucha; przewlekłe zapalenie gardła, chrypkę lub zmianę głosu; zmiany w zakresie dopasowania protezy lub zębów. Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

          Rak jamy ustnej występuje na całym świecie z wysoką zachorowalnością i śmiertelnością. Póki co wykazuje się niestety niskimi wskaźnikami przeżywalności i słabymi prognozami na wyleczenie. Niektórzy pacjenci z rakiem jamy ustnej mają też trudności z regeneracją, inni z jedzeniem, piciem, oddychaniem i połykaniem, co może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Rak może wpływać na mowę, a zabieg może powodować zniekształcenie twarzy.

          Jeśli wykonasz radioterapię, może to spowodować suchość jamy ustnej i wpłynąć na twoje kubki smakowe. Chirurgia z udziałem jamy ustnej, gardła, warg, szczęki lub języka może zmienić wygląd, zaś chirurgia rekonstrukcyjna i nowoczesne podejście chirurgiczne są jeszcze lepsze, gdyż wywołują mniej blizn.

          Podczas gdy rak jamy ustnej objawia się powyższymi fizycznymi objawami i skutkami, może również mieć działanie na psychikę. Radzenie sobie z diagnozą raka jamy ustnej może być trudne, zarówno emocjonalnie, jak i praktycznie. Najprawdopodobniej chory poczuje się przestraszony, zdenerwowany i zdezorientowany, co może również powodować inne problemy, w tym depresję. Osobie z rakiem jamy ustnej może być trudno komunikować się z innymi, może mieć niską samoocenę i izolować się społecznie. W badaniu z udziałem 206 pacjentów opublikowanym w czasopiśmie Journal of Clinical & Diagnostic Research większość pacjentów z rozpoznaniem raka jamy ustnej cierpiało emocjonalnie i miało niską jakość życia przed operacją z powodu braku odpowiedniego wsparcia emocjonalnego, jakiego potrzebowali. Wnioski z badania wskazują, że zaspokojenie potrzeb psychologicznych pacjentów z rakiem jamy ustnej jest niezbędne i że lekarze powinni włączyć poradnictwo psychologiczne do planu leczenia pacjenta.

         Leczenie raka jamy ustnej zależy od stadium i lokalizacji nowotworu, osobistych preferencji i ogólnego stanu zdrowia. Twój lekarz może przepisać jeden rodzaj leczenia lub kombinację kilku, w tym chirurgię, radioterapię, chemioterapię, czy docelową terapię lekową.

         Chirurg może wykonać dowolny rodzaj operacji, na przykład usunąć nowotwór, rozciąć szyję pacjenta, aby pozbyć się nowotworowych węzłów chłonnych i innych tkanek związanych z nowotworem w Twojej szyi, jeśli twoje komórki rakowe zaczną się rozprzestrzeniać w Twojej szyi i węzłach chłonnych. Może też zrekonstruować jamę ustną, przeszczepić skórę, kości lub mięśnie z innych części ciała w celu rekonstrukcji, wreszcie może zastąpić naturalne zęby implantami dentystycznymi. Chirurgia wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, jak chociażby infekcja, krwawienie, trudności z połykaniem, z mówieniem lub jedzeniem, czy zmiany w wyglądzie. Pacjent może potrzebować specjalnej tubki, aby pomogła mu w jedzeniu, piciu lub przyjmowaniu leków. Rurka służy do tymczasowego użytku, a lekarz wprowadza ją do żołądka przez nos. Jeśli chory będzie jej potrzebować przez dłuższy czas, lekarz włoży rurkę do żołądka przez skórę. W niektórych przypadkach może być konieczna rurka oddechowa, ale zwykle jest ona tymczasowa.

         W przypadku radioterapii lekarz wykorzystuje wysokoenergetyczne protony lub wiązki rentgenowskie, aby zabić komórki rakowe. Jeśli jesteś w początkowej fazie raka jamy ustnej, możesz potrzebować tylko radioterapii i żadnego innego leczenia. W niektórych przypadkach chirurg zastosuje radioterapię po operacji lub połączy ją z chemioterapią. Skutki uboczne radioterapii raka jamy ustnej mogą obejmować: próchnicę, suche usta, uszkodzenie szczęki, szczękościsk, zmęczenie, krwawiące dziąsła, reakcje przypominające zaczerwienienie skóry.

         Chemioterapia z kolei wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych. Czasami lekarz łączy chemioterapię z radioterapią, aby zwiększyć skuteczność radioterapii. Skutki uboczne chemioterapii zwykle zależą od przyjmowanych leków. Jednak najczęściej występujące działania niepożądane obejmują utratę włosów, nudności i wymioty.

         Czas na docelową terapię lekową. Dzięki tej terapii docelowe leki zmieniają niektóre aspekty komórek nowotworowych i wpływają na ich wzrost. Jedynym zatwierdzonym lekiem do leczenia raka szyi i głowy jest Cetuksymab (Erbitux). Twój lekarz może połączyć leki celowane z radioterapią lub chemioterapią.

         Jak i dlaczego medyczna marihuana może być skutecznym leczeniem raka jamy ustnej? Setki badań medycznych i naukowych na całym świecie potwierdza, że konopie mogą zabijać komórki nowotworowe - nawet te, które są tradycyjnie odporne na leczenie raka, takie jak w przypadku raka jamy ustnej. Jednak badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że kannabinoidy w konopi mogą być kluczem do leczenia doustnych komórek rakowych.

         THC jest głównym kannabinoidem występującym w konopi i zawiera wiele korzyści leczniczych rośliny. W badaniu z 2010 r. zatytułowanym "Kanabinoidy hamują oddychanie komórkowe ludzkich komórek raka jamy ustnej" zbadano, w jaki sposób ten kannabinoid działa na komórki rakowe. Naukowcy odkryli kilka głównych zalet THC, między innymi to, że zakłóca on mitochondrialne funkcje komórek rakowych poprzez hamowanie oddychania komórkowego. TCH ma też aktywność przeciwnowotworową toksyczną dla nowotworów złośliwych.

              Komórki raka jamy ustnej są wysoce oporne na większość leków przeciwnowotworowych, dlatego naukowcy z Wydziału Pediatrii na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku byli tak zainteresowani odkryciem potencjału THC w leczeniu tej postaci raka.

              Wyniki tego badania dowodzą, że leki oparte na marihuanie mogą być stosowane w leczeniu nawet najbardziej odpornych form raka. Już samo to jest dowodem, że rząd Stanów Zjednoczonych, jak i inne kraje, powinny przemyśleć klasyfikację marihuany, przynajmniej po to, aby umożliwić dalsze badania medyczne.

              Obok nadal trwających badań nad potencjałem marihuany medycznej w przypadkach raka jamy ustnej, nie należy zapominać, że może ona leczyć również liczne skutki uboczne i objawy tej odmiany raka. Naukowcy i badacze w drodze wieloletnich badań i testów stwierdzili, że marihuana medyczna jest skuteczna w leczeniu lub łagodzeniu nudności, wymiotów, bólu, niepokoju, depresji czy utraty apetytu.

              Ponieważ medyczna marihuana ciągle zyskuje na popularności, metody jej dostarczania do organizmu nadal ewoluują. Podczas gdy wielu kojarzy marihuanę z paleniem, nie jest ono najzdrowszą opcją dla tych, którzy mają raka jamy ustnej. Kiedy wdychasz dym tytoniowy, większość kannabinoidów wchodzi do twojego ciała poprzez płuca, a następnie przechodzi do krwioobiegu. Ta bezpośrednia wymiana zapewnia najszybsze efekty w porównaniu z innymi metodami dostawy. Nie jest to jednak, jak już powiedziano, najzdrowszy sposób w przypadku raka jamy ustnej. Zamiast tego można wypróbować inne metody, takie jak: wapowanie, spożywanie w formie jedzenia, soki, maści i kremy, transdermale, podanie podjęzykowe, wreszcie olej z konopi. Najważniejsze jednak, aby trafić do dobrego specjalisty, który doradzi i spróbuje dobrać odpowiednią dawkę. Z racji nikłych ilości badań na ten temat, to na razie marzenia ściętej głowy. Pozostaje zatem tylko mieć nadzieję na bardziej rozbudowane badania w zakresie leczenia raka jamy ustnej, jak i większą dostępność marihuany medycznej na naszym rodzimym rynku. Szczególnie, że piszemy te słowa w dniu, w którym do Polski dotarła pierwsza partia marihuany medycznej z Kanady.  

 

 

Źródło:

 

Bandana ChakravartiJanani Ravi, and  Ramesh K. Ganju „Cannabinoids as therapeutic agents in cancer: current status and future implications” [w:] ncbi.nlm.nih.gov

Sayeda Yasmin-KarimMichele MoreauRomy Mueller, Neeharika SinhaRaymond Dabney,Allen Herman and  Wilfred Ngwa Enhancing the Therapeutic Efficacy of Cancer Treatment With Cannabinoids” [w:] ncbi.nlm.nih.gov

Prabhusankar KamatchinathanNisharudeen KajaVarun MuthuramanYuvaraj AntharajuMahendra Kumar and Usha Varadharajan „Psychological Analysis of Oral Cancer Patients during Pre-operative Period in South Indian Population: A Prospective, Quantitative, Multicentre Study” [w:] ncbi.nlm.nih.gov

Han Zhang, MD, FRCSCMichael Xie, BScStuart D. Archibald, MD, FRCSC “Association of Marijuana Use With Psychosocial and Quality of Life Outcomes Among Patients With Head and Neck Cancer” [w:] jamanetwork.com

David “Association of Marijuana Use With Psychosocial and Quality of Life Outcomes Among Patients With Head and Neck Cancer” [w:] thctotalhealthcare.com

Kent Gruetzmacher „The Pros And Cons Of Using Medical Marijuana To Treat Oral Cancer” [w:] thefreshtoast.com

Ysis “Here’s Why Oral Cancer Survivor Devin Koslap Chose CBD” [w:] rxcannacare.com

Medical Marijuana and Mouth Cancer” [w:] marijuanadoctors.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl